Projektový den Záchrana života

V měsíci dubnu a květnu se konaly na 1. stupni 2 projektové dny ve spolupráci s partnery Bezpečné komunity Kroměříž pro 4. a 5. ročník.

Pod názvem Záchrana života byly vytvořeny v obou ročnících 3 stanoviště, na kterých se vystřídali žáci všech tříd.

Ve 4. ročníku na prvním stanovišti se seznámili žáci s prací zdravotníků, pomůckami pro práci sestry, lékaře, vybavením sanitky i oblečení zdravotníků. V rámci druhého stanoviště žáci navštívili hasičskou stanici, aby poznali práci hasičů při požárech a přírodních katastrofách, dopravní nehodě, vyzkoušeli si oblečení, pomůcky, přístroje, nejvíce však zaujaly hasičské vozy všech velikostí. Třetí stanoviště byla práce ve třídě spojená s vyplňování pracovních listů, povídání o zdraví a úrazech, žáci mohli shlédnout video a po skupinách jim předváděly dívky ze zdravotního kroužku obvazovou techniku při jednoduchých úrazech jako bylo cizí těleso v oku, krvácení z nosu, úraz hlavy, řezná rána na čele, vyvrtnutý kotník nebo naražené předloktí.

V 5. ročníku na prvním stanoviště navštívili žáci Nemocnici v Kroměříži, kde jim p. Slaměnová popsala celý areál včetně heliportu, seznámila s prací všech zaměstnanců a ukázala jednotlivé budovy s popisem k čemu a jak slouží pacientům, také nám ukázala novou přestavbu a další plány do budoucna. Na druhé stanoviště přešli žáci do budovy Městské policie, kde si povídali o její práci, úkolech, ukázali si vybavení strážníků a nahlédli i do operačního střediska s kamerami pro sledování bezpečnosti na různých místech ve městě. Poslední stanoviště bylo v tělocvičně školy, žáci 9. tříd v rámci Bezpečné školy tam seznamovali spolužáky s pravidly bezpečnosti u vody, při sportu, cestování, na hřišti a jak se chovat a chránit při změnách počasí.

Všem, kteří se na projektech podíleli patří velké poděkování.

Dopoledne, která splnila náš cíl věnovaný zdraví a záchraně života, se žákům 4. a 5. tříd velmi líbila.

Alena Machalová