II. B - beseda “Čtyřlístek”, 8.10.2024

Besedy v Knihovně Kroměřížska jsou velmi pěkným obohacením a zpestřením výuky českého jazyka. Naše dnešní a zároveň letošní první beseda se jmenovala Čtyřlístek.

Čtyři zvířátka, fenka, prasátko, kocour a králík - postavy čtyř přátel, Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi jsou hlavní postavy Čtyřlístku a v každém jeho příběhu zažívají úžasná dobrodružství.

Čtyřlístek je původně obrázkový časopis, který poprvé vyšel v roce 1969. Autor, mladý výtvarník Jaroslav Němeček, s žádným pokračováním nepočítal, ale velký zájem čtenářů si další díly vynutil.

Výtvarník umístil komiksové Třeskoprsky do Doks, kde mají poblíž Němečkovi chalupu, z hradu Bezděz se stal Bezzub a rybník Blaťák je ve skutečnosti Máchovo jezero.

Protože to místní obyvatelé dobře vědí, vede dnes kolem jezera naučná Fifinčina stezka, která vás dovede až do muzea Čtyřlístku v Doksech.

V první části besedy seznámila paní knihovnice děti se Čtyřlístkem jako takovým, s jeho postavami a se způsobem vyprávění příběhu komixem.

Ve druhé části se samy děti staly malými spisovateli a obrázky komixu otestovaly.

Dětem se povedla moc pěkná komixová dílka.

P. uč. Martina Běhalová